Mexiko | dovolená

Detail státu

Mexiko Mexiko - transparent

Dovolená Mexiko, Mexiko last minute

Mexiko je nejvýznamnějším státem Střední Ameriky, který je obklopen Tichým oceánem a Karibským mořem. Mexiko je bohaté na kulturní památky. Nachází se zde krásné písečné pláže, křišťálové moře, pohostinné obyvatelstvo.

Při návštěvě Mexika si určitě zamilujete skvělou exotickou kuchyni a výtečné nápoje.  

Vstupní formality - při turistických cestách do Mexika (pobyt max. 90 dní) není požadováno pro občany ČR vstupní vízum.  Při příletu do Mexika vyplní turisté tzv. hraniční průvodku, která se opět odevzdává při opuštění Mexika.

Cestovní pas musí být platný min. 6 měsíců po ukončení zájezdů.

Zájezdy do Mexika naleznete níže:

 
[Zobrazit mapu]

Destinace:

dovolená 2018/2019 - hledej
Select country and destination
Rozšířené hledání
Výsledky hledání

další nabídky >

Mexiko geografické údaje

Hlavní město: Ciudad de México - 15 600 000 obyvatel
Jazyk: španělština (90%, úřední jazyk), nahuatl (aztéčtina), další indiánské jazyky
Náboženství: katolíci (89%), protestanti (6%)
   

Měna

Měna:1 nové mexické peso (MXP) = 100 centavů
 

Mexiko klimatické podmínky

Rozlohou obrovské Mexiko má tři klimatická pásma, která odpovídají nadmořské výšce: horké pásmo (do výšky 700 m n.m., průměrná roční teplota přes 24 °C), mírné pásmo (do výšky 1700 m n.m., rozsah teplot 17 – 23 °C) a chladné pásmo (výška nad 1700 m n.m., průměrné roční teploty pod 17 °C). V hlavním městě Mexiko, ve vnitrozemí a ve vyšších nadmořských výškách mohou noční teploty v létě klesnout i na cca 10 °C. V jižní části Mexika se rok dělí na období dešťů (červen až říjen) a období sucha (listopad až květen). Obecně platí, že srážek přibývá směrem od severu k jihu a více prší v horách. V mexických pouštích na severozápadě i v tropických pralesích na jihovýchodě panují celoročně vysoké teploty. Srážky činí v pouštích pouhých 100 mm ročně, zatímco v pralesích až 3000 mm. Na pobřeží Mexického zálivu se v době od srpna do října může vyskytnout hurikán.
Na Yucatánu je klima po celý rok příjemné, teploty téměř neklesají pod 27 °C, v létě mohou přesahovat 33 °C. Průměrná roční teplota Karibiku je asi 26 °C, od května do října 28 – 29 °C.

Průměrné teploty v stupních Celsia v měsících
  I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
teplota vzduchu 26 27 28 29 31 32 32 32 32 31 28 27
teplota vody 25 26 27 27 28 28 28 28 28 28 27 26
 

Mexiko časový posun

Mexiko díky své velké rozloze užívá tři časová pásma, většina území má centrální americký čas (GMT mínus 6 hodin). Státy Baja California Sur, Nayarit, Sinaloa, Chihuahua a Sonora mají o hodinu méně, ve státě Baja California Norte je o dvě hodiny méně. Od první neděle v dubnu do poslední neděle v říjnu platí letní čas. Časový posun na většině mexického území vůči ČR tak činí po většinu roku mínus 7 hodin.
 

Jazyky, dohovoření

Úředním jazykem Mexika je španělština, kterou mluví většina obyvatel.
 
 

Spropitné v Mexiku

V Mexiku je samozřejmostí. Místní průvodci očekávají spropitné 2 USD/den, řidiči 1 USD/den, v případě organizovaných zájezdů je předává obvykle průvodce doprovázející skupinu. Hotelovým nosičům za zavazadlo a pokojské za den se nechává 10 pesos. V lepších restauracích účtují automaticky přirážku 10 %, proto spropitné dejte, jen pokud jste byli skutečně spokojeni. Za fotografování místních obyvatel, po jejich svolení, se očekává přibližně 5 pesos nebo malý dárek, tužka, propisovačka ap.