Namibie | dovolená

Detail státu

Namibie Namibie - transparent

Geografické údaje

Poloha: jihozápadní Afrika
Oficiální název: Republika Namibie
Hlavní město: Windhoek
Jazyk: angličtina (úřední, 7%), afrikánština, němčina
Náboženství: protestanti (62%), katolíci (20%), animisté
 

Měna, kurzy

Oficiální měnou je namibijský dolar (NAD = 100 centů), druhou legální a běžně používanou měnou je i jihoafrický rand (ZAR). Kurs obou měn je pevný jedna k jedné. V praxi se setkáte se třemi druhy platných mincí (staré jihoafrické, nové jihoafrické a namibijské): při placení buďte pozorní, protože i mince se shodnou hodnotou mohou mít odlišnou velikost. Namibijské bankovky jsou v hodnotách 10, 20,50, 100 a 200 dolarů, mince v hodnotě 1 a 5 NAD, drobné  5, 10 a 50 centů.
Prakticky všude lze platit běžnými mezinárodními platebními kartami (VISA, Mastercard, American Express, Diners Club) a bankomaty jsou ve všech větších městech. Přesto se na výběr z nich zcela nespoléhejte a vybavte se i základní hotovostí. Kreditními kartami lze platit ve velkých městech, hotelích a luxusních obchodech. Čerpací stanice platební karty neakceptují. Hotovost a cestovní šeky je možné vyměnit v bankách, na letišti, ve velkých hotelích, v některých restauracích a turistických kancelářích, za namibijské dolary nebo jihoafrické randy. Černý trh neexistuje.
Banky jsou otevřeny od pondělí do pátku 09.00 – 15.30 hod, v sobotu 09.00 – 11.00 hodin.
 

Klimatické podmínky

Namibie má subtropické pouštní klima, nejsušší z celé Afriky, s výraznými teplotními rozdíly mezi létem a zimou a mezi dnem a nocí. V létě (od října do dubna) jsou průměrné denní teploty 20 – 34 °C, často i přes 40 °C. V zimě (od května do září) se denní teploty pohybují mezi 18 – 25 °C. V noci bývá pod nulou, nebo přízemní mrazíky. U Atlantiku je klima příjemnější než ve vnitrozemí díky větru od moře, častým mlhám, a tudíž vyšší vlhkosti vzduchu. Pás pobřeží bezprostředně ovlivněný studeným mořským proudem si udržuje relativně stálou teplotu v rozmezí 15 – 20 °C. Průměrná teplota také klesá se stoupající nadmořskou výškou.
Srážky jsou nejnižší v poušti Namib (20 mm/rok), přičemž jde o vláhu vysráženou z mlhy, jež se tvoří nad studeným Benguelským proudem omývajícím pobřeží. Směrem do vnitrozemí srážek přibývá, v centrálním vnitrozemí spadne 300 – 500 mm ročně, v Caprivi až 700 mm ročně. Tzv. „malé deště“ jsou krátké přeháňky a bouřky od října do prosince, „velké deště“ od ledna do dubna. Počet slunečných dnů je 300 ročně. Východní větry pravidelně přinášejí pouštní písek z dun Kalahari. Optimální období pro safari je mezi dubnem a říjnem, kdy se zvěř shromažďuje u napajedel.
 

Ceny

Ceny jsou orientační a mohou se lišit místně, sezónně i v konkrétních podnicích. U potravin lze přibližně počítat s cenami asi o polovinu vyššími až dvojnásobnými, než v České republice.
V obchodě:
chléb = NAD 8
sýr 100 g = NAD 40
jogurt velký = NAD 15
voda balená 1,5 l = NAD 5
nealko, minerálka 1,5 l = NAD 12
nealko plechovka = od NAD 2
láhev vína = od NAD 50

 

Clo, dovoz, vývoz

Osoby starší 16 let mohou bezcelně dovézt zboží pro vlastní potřebu, povoleno je 400 ks cigaret (50 ks cigár či doutníků) nebo 250 g tabáku, 1 litr destilátu, 2 litry vína, 250 ml toaletní vody. Zbraně lze dovézt pouze lovecké, je třeba mít na jejich dovoz povolení a na hranicích je deklarovat. Sbírání a vývoz živých organismů jsou možné pouze s povolením příslušného ministerstva. Vývozní povolení je potřeba také pro geologické a mineralogické vzorky. Též jakékoli předměty archeologické hodnoty i kosterní pozůstatky jsou chráněny zákonem jako národní dědictví. Celní poplatky se zásadně platí na místě v hotovosti.
 

Časový posun

Namibie leží ve stejném časovém pásmu jako Česká republika, avšak vzhledem k zavádění letního času je v obou zemích shodný čas pouze v září a v říjnu. Od listopadu do března je v Namibii o hodinu víc, od dubna do srpna o hodinu méně než v ČR.
 

Elektřina (proud, používaní redukcí)

Elektrické napětí je 220 V, střídavý proud 50 Hz. Běžný typ zástrčky má trojici kulatých kolíků, s jedním silnějším. Používají se i dvoupólové zástrčky s kulatými kolíky. Vyplatí se mít adaptér, většinou jej lze koupit na místě.
 

Fotografování a filmování

Namibie je země jako stvořená pro fotografování, kam se pořádají i zvláštní safari pro fotografy. Ve větších městech najdete speciální obchody s potřebným vybavením. Kamery je třeba pečlivě chránit proti písku a prachu, zejména v období sucha. Nezapomeňte dostatek filmů, případně nabíječku do videokamery či digitálního fotoaparátu, náhradní baterie a raději větší paměťovou kapacitu karet.
Zásadně nefotografujte letiště, státní hranice, vojenské objekty a policisty. Pokud chcete fotografovat místní obyvatele, vždy předem požádejte o svolení a případné odmítnutí respektujte. Himbové v Kaokoveld právě tak jako Sanové v Kaudom Game Park očekávají za souhlas s fotografováním potraviny nebo tabák. Hererské ženy ve městech si naproti tomu raději vezmou peníze, přibližně 5 NAD.
 

Internet

Internet je dostupný v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních, někde i v turistických informačních kancelářích. Internetové kavárny lze najít ve všech větších místech a průběžně jich přibývá, připojení stojí přibližně 15 NAD za 30 minut nebo 25 NAD za hodinu.
 

Jazyky, dohovoření

Úředním jazykem je angličtina, kterou se v hotelích určitě domluvíte, uspějete i s němčinou a holandštinou :)). Přesto doporučujeme naučit se alespoň několik slovíček v afrikánštině, případně v dalším nejrozšířenějším domorodém jazyce owambo, protože místní obyvatele si tak určitě získáte. Slovíčka, která by se mohla hodit v afrikánštině: ahoj = hallo, dobrý den / noc = goeiemiddag / goeienag, děkuji / prosím = dankie / asseblief, pardon = ekskuus, ano / ne = ja / nee, co / kolik = wat / hoeveel, mluvíte anglicky = praat u Engels, pomoc = help, zavolejte doktora / policii = roep´n doktor / roep die polisie, ztratil jsem se = ek is veloorer. V jazyce owambo: dobré ráno / večer = wa lalapo / tokelwapo, ano / ne = eeno / aawe, prosím / děkuji =  ombili / tangi, kolik to stojí = ingapi tashi kotha, promiňte = ombili manga, kde je = openi pu na ztratil jsem se = ombili onda puka.

Úředním jazykem je angličtina, která byla zvolena záměrně, aby v multietnické zemi nebyla jazykově zvýhodněna žádná skupina obyvatel a také, protože to je jazyk nezatížený koloniální minulostí; do vzniku nezávislosti byly oficiální jazyky tři – ještě afrikánština a němčina. Z bílých obyvatel mluví 60 % afrikánsky a 35 % německy. Ve škole se děti do 3. třídy učí jazyk, kterým se mluví v okolí, tj. např. i němčina, od 4. třídy se vyučuje angličtina. Většina lidí mluví dvěma či třemi jazyky včetně svého původního mateřského jazyka a více než polovina populace mluví jazykem ndonga (též oshiwambo, owambo). Většina lidí se domluví afrikánštinou, asi třetina němčinou.
Afrikánština je jedním z nejmladších jazyků světa. Vznikla z jazyka nizozemských osadníků, kteří přišli do jižní Afriky v 17. století, poté se vyvíjela odděleně od nizozemštiny a byla ovlivňována angličtinou, němčinou, francouzštinou, portugalštinou i africkými jazyky. V 19. století byl standardizována. Dnes je jedním z několika úředních jazyků v Jihoafrické republice, dále se s ní mluví v Namibii, Botswaně, Zambii a Malawi. Od nizozemštiny se liší psanou podobou: C se píše K, G = GH, CH = G, Z = S, IJ = Y, přípona -l?k se přepisuje -lik. Slovesa ani zájmena nemění tvar, nepoužívají se členy a  ukazovací zájmena.

 

Kriminalita

Pobyt v kterékoliv africké zemi vyžaduje značnou míru obezřetnosti: cenné věci  a šperky nechte rozhodně doma, je zbytečné chudé místní obyvatele provokovat. Určitě se vyhněte osamělým procházkám po městech, a už vůbec ne v noci. V odlehlých uličkách se snadno můžete stát terčem loupežného přepadení, lákavá je nejen vaše hotovost, ale i kamery a fotoaparáty. Nesměňujte peníze na ulici, téměř jistě budete okradeni. Nikdy neponechávejte své věci bez dozoru, a to ani v zaparkovaném autě. Parkujte výhradně na hlídaných parkovištích. Mějte se také na pozoru před žebrajícími dětmi.
Za nebezpečné pro pobyt jsou považovány hraniční oblasti s Angolou a Botswanou. V okolí Lüderitz se těží diamanty a celá oblast má proto zvláštní režim ochrany. Vždy uposlechněte výzvy k zastavení a respektujte nápisy „Vstup zakázán“.
Zásadně dávejte pozor na své osobní doklady a letenky. Pokud dojde ke ztrátě, odcizení nebo znehodnocení pasu, je třeba získat náhradní cestovní doklad na českém zastupitelském úřadu. Pro tento případ se doporučuje mít s sebou kvalitní fotokopii cestovního pasu (stránky, kde je fotografie a osobní údaje) pro rychlejší vydání náhradních dokladů. Tuto kopii mějte uloženu odděleně od originálu. Pořiďte si rovněž kopie dokladů o pojištění, kopie či aspoň čísla kreditních karet a telefonní číslo banky pro jejich případné zablokování; to vše vám může pomoci, kdybyste o pas či karty přišli. Pro případ ztráty mobilního telefonu si poznamenejte důležitá osobní telefonní čísla. Případnou krádež nahlaste policii, o odcizení dokladů je třeba sepsat protokol.
 

Kuchyně - jídlo a nápoje

Namibie byla kdysi německou kolonií, což se dodnes odráží v kuchyni: „německé“ jsou chleba, housky, koláče i zákusky, v nabídce je dokonce i jablečný závin (Apfelstrudel) a tradiční čokoládový dort (Sachertorte). Místní kuchyně ovšem odpovídá národnostní pestrosti země a liší se v jednotlivých regionech. Základní potravinou jsou kukuřice, čirok a proso. Hmota s konzistencí kaše se nabírá pravou rukou ze společného hrnce a uhněte do kuličky, která se ochutí namočením do omáčky, masové šťávy nebo směsi koření a zeleniny.
V hotelích je většinou snídaně formou bufetu, jehož součástí jsou i studená masa, ryby, různé druhy chlebů a pečiva, kaše včetně prosné, ovesné vločky, kukuřičné lupínky a ovoce. Místní snídají vajíčka, často se slaninou, a různé omáčky. Hlavním jídlem dne je večeře, kdy se podává většinou hovězí nebo drůbeží maso. Ryby a mořské plody jsou nejlepší na pobřeží, kdy máte záruku, že jsou čerstvé. Univerzální omáčka je pálivá „peri-peri“.
Potravinou číslo jedna je v Namibii maso. Namibijské hovězí je vyhlášeno svou kvalitou, ve které soupeří s Argentinou. Většinou však se konzumuje zvěřina z kudu, oryxe nebo pštrosa, někdy též z krokodýla nebo zebry. Jihoafrickou specialitou je „braai vleis“ (grilované maso), které musíte určitě ochutnat. Setkáte se také s velmi dobrým chlebem.
Oblíbené je pivo, zejména značky Hansa, Windhoek Export, Lion a Castle. Víno je většinou jihoafrické provenience.

Vybrané speciality:
mealie pap: kaše, většinou kukuřičná nebo prosná
potjiekos: jídlo z kuřecího nebo jehněčího masa, zeleniny a koření, vařené v jednom kotlíku
koeksesters: afrikánské dortíčky s medem
melktart: afrikánský mléčný dort
omanugu: smažené housenky, tzv. „mopanoví červi“

 

Místní doprava a taxi

Letecká. Namibie má asi 140 letišť, z toho pět  se zpevněnou přistávací dráhou delší než 2400 metrů. Z nich nejdůležitější je mezinárodní letiště Hosea Kutako, 40 km východně od hlavního města Windhoek. Národní letecká společnost Air Namibia zajišťuje pravidelné letecké spojení s Frankfurtem nad Mohanem a  Londýnem, let trvá přibližně dvanáct hodin. Letecké spojení je i se sousedními státy, zejména Botswanou a Jihoafrickou republikou.
Vnitrostátní let může být nejen nejrychlejším, ale také nejlevnějším způsobem dopravy. Pro vnitrostátní lety z Windhoek do větších měst je užíváno letiště Eros, vzdálené 5 km od centra města. Všechny významné turistické destinace mají alespoň jednoduchou přistávací dráhu.
Železniční. Tratě o celkové délce kolem 2400 km jsou úzkorozchodné a určené především pro nákladní dopravu. Společnost TransNamib Railways spojuje svými vlaky Star Line velká města denně, např. Windhoek – Keetmanshoop – Upington (JAR), Walvis Bay – Swakopmund – Tsumeb a Lüderitz – Keetmanshoop. Vlaky mají první (business) a druhou (economy) třídu, automaty s pitím a občerstvením, v některých se promítá video. Ve vlacích není povolen alkohol ani drogy. Noční spoje mají v 1. třídě v kupé čtyři lůžka a ve 2. třídě šest lehátek. Lístky se doporučuje rezervovat předem, u některých spojů je to povinné. Dvě zavazadla jsou zdarma, jízda na vzdálenost 500 km stojí přibližně 60 NAD, existují různé slevy. Většina dálkových spojů jede přes noc. Star Line provozuje rovněž autobusové spoje.
Namibijskou specialitou je turistický vlak „Desert Express“ spojující od roku 1998 dvakrát týdně Windhoek a Swakopmund. Jeho jízda trvá necelých 20 hodin a má několik zastávek pro pozorování lvů, procházku po dunách či pohled na hvězdy, součástí je i večeře v restaurantu. Mezinárodní spoj „Shongololo Dune Express“ propojuje Kapské město a Tsumeb přes Swakopmund a Otjiwarongo. Projet celou trasu trvá několik dní, pasažéři mají služby „all inclusive“, tedy kromě jízdenky a kupé vycházky na zastávkových místech a veškeré jídlo. Kupé jsou klimatizovaná, účelně zařízená s vlastním sociálním zařízením, pro 2 až 3 osoby. Jízdenka stojí přibližně 2000 NAD na osobu a nutná je rezervace předem.
Lodní. Významnými přístavy jsou Walvis Bay (Velrybí zátoka) pro velké námořní lodě a tankery. Druhý nejdůležitější je tradiční rybářský, dnes i pro nákladní dopravu modernizovaný Lüderitz, a konečně mnohem menší Swakopmund.
Autobusová. V hlavním městě Windhoek jezdí městské autobusy. Meziměstskou dopravu zajišťují po hlavních trasách minibusy, jízdné stojí přibližně 15 NAD na 100 km. Jízdenky lze rezervovat na kterémkoliv autobusovém nádraží, platí se i za větší zavazadla. Jízdenky na trase Windhoek – Rehoboth se kupují v autobuse. Hlavní autobusové nádraží ve Windhoek je Grab-a-Phone.
Dálkové trasy jsou obsluhovány luxusními klimatizovanými autokary (WC, občerstvení) společnosti Intercape Mainliner, mimo jiné z Windhoeku do Johannesburgu, Kapského města, Swakopmundu, Walvis Bay, Grootfonteinemu, Rundu a k Viktoriiným vodopádům na Zambezi. Spoje jedou zpravidla čtyřikrát do týdne. Rezervace je povinná předem.
Taxi. Ve všech větších městech jezdí taxíky, cena je přibližně NAD na 1 km. Cenu vždy dohodněte předem, zejména pokud auto nemá taxametr. Doporučuje se zavolat si taxi telefonicky nebo přes hotelovou recepci; nestavte je na ulici, pokud nemusíte. V hlavním městě jsou renomované společnosti Windhoek Radio Taxis, White Rhino Taxi, Prime Radio Taxis a Express Taxis.
 

Nákupy a suvenýry

K typickým suvenýrům patří dřevořezby (většinou divoká zvířata), originální zlaté i stříbrné šperky kombinované s polodrahokamy, krystaly a polodrahokamy samotné, tzv „pouštní růže“ (krystalický kalcit), ozdobné knoflíky z exotických dřev a dalších přírodních materiálů, kožené výrobky (kabelky, bundy, boty i peněženky) včetně dárků z pštrosí či tulení kůže, nejrůznější nádoby a košíky z palmového listí, umně splétané korálky, krajky, krajkové ubrusy a povlečení, hudební nástroje (hlavně různé bubínky), koberce, koberečky a přehozy z perziánu (jemná vlna jehňat karakulských ovcí) s motivy z namibijské přírody nebo geometrickými ornamenty. Specialitou jsou čokoládové cukrovinky plněné likérem nebo marcipánem a smetanový likér Amarula Cream z plodů stromu marula (Scierocarya birrea). Z pecek se ručně lisuje  marulový olej, který domorodé ženy používají v kosmetice i v kuchyni. Smlouvá se jen málo, nebo dokonce vůbec. Z dražších suvenýrů jednoznačně vedou diamanty.
Obchody jsou otevřeny od pondělí do pátku v době od 09.00 – 17.00 hodin, některé s polední přestávkou, v sobotu od 09.00 do 13.00. V supermarketech je sortiment v podstatě shodný jako v Evropě. Některé mají otevřeno i v sobotu odpoledne a v neděli. Zajímavou příležitostí k nákupům je Windhoek Street Market, který se koná ve Windhoek každou první a třetí sobotu v měsíci a prodává se nejen v obchodech, ale i na ulici. Centrem obchodních aktivit je ulice Post Street Mail.
Při nákupu zboží v ceně přes 250 NAD je možná refundace daně z přidané hodnoty při odletu ze země; je nutné předložit zboží ke kontrole při odbavení a mít příslušný doklad od prodejce, výslovně označený „tax invoice“.
 

Oblečení, zavazadla

Cestujte nalehko, budete svobodnější! Jedete si užívat, nestěhujete se. Pevný středně velký uzamykatelný kufr opatřete visačkou se svým jménem. Lístek se jménem, adresou a telefonním číslem vložte také dovnitř. Do odbavovaného zavazadla uložte všechny ostré předměty jako kapesní nůž, nůžtičky, pilníček na nehty a podobně, které nesmíte vzít s sebou do kabiny letadla. Jako příruční se nejlépe osvědčil pevný turistický batůžek na věci, které chcete či potřebujete mít stále u sebe (například léky, které užíváte pravidelně). Neberte si tašky do ruky nebo dokonce kabelky, překážejí a snadno je někde zapomenete.
Oblečení by mělo být příjemné a praktické, nejlépe z přírodních nebo směsových pohodlných a nemačkavých rychle schnoucích materiálů. Do Namibie je vždy třeba mít oblečení jak pro horké dny, tak i pro chladné noci. Hodit se budou krátké i dlouhé letní kalhoty, košile s krátkým i dlouhým rukávem, několik triček, svetr, lehká nepromokavá větrovka. Boty jsou nejlepší sportovní sandály, s profilovanou podrážkou.
Nezapomeňte opalovací krém s vyšším faktorem, pokrývku hlavy, brýle proti slunci, lůj na rty, plavky a náhradní dioptrické brýle, pokud je nosíte. Přes den využijete láhev na pití a při vycházkách do přírody oceníte repelenty proti komárům. Přibalte i deštník, baterku a dalekohled. V období sucha se určitě bude hodit jakákoli ochrana na zavazadla proti prachu.
 

Opalování

Sluníčko nepodceňujte a vybavte se opalovacími krémy s ochranným faktorem minimálně 20, dle typu vaší pokožky. Nikdy nevycházejte bez pokrývky hlavy, nezbytné jsou kvalitní sluneční brýle.
 

Pláže a koupání

Atlantik  při pobřeží Namibie není pro koupání ideální, neboť vodu ochlazuje studený Benguelský proud a teplota vody často nepřesahuje 16 °C, v horkém létě 18 °C. Navíc zde jsou obvykle velké vlny a zrádné spodní proudy. „Skeleton coast“ (Pobřeží koster) v severozápadní části Namibie je výstižný název míst, kde v bouřích a mlze ztroskotalo nespočet lodí. Ke koupání jsou určeny především hotelové bazény.
Při opalování dejte pozor na úpal, úžeh, spálení sluncem a dehydrataci. Vždy pravidelně pijte, i když nepociťujete žízeň.
 

Pošta

Známka do Evropy stojí 2,50 NAD, pohlednice dorazí do České republiky asi za 14 dní.
Pošty mají otevřeno v pracovní dny 8.00 – 16.00, v sobotu 8.30 – 12.00. Pohodlné a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce.
 

Rent a car, dopravní předpisy a řidičské průkazy

Čtyři největší autopůjčovny jsou Avis, Budget, Europcar a Imperial (společně s Hertz): najdete je na letišti a ve velkých městech. Existují i místní půjčovny. K zapůjčení vozu je třeba věk alespoň 23 let, cestovní pas a mezinárodní řidičský průkaz. Doporučuje se zjistit si podrobné podmínky předem a konkrétní automobil si rezervovat, zejména v sezóně. Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu včetně rezervy a vybavení a rozsah pojištění, zejména proti nehodě a závažné poruše a výši povinné spoluúčasti. Podmínky mohou být odlišné pro jízdu po asfaltových nebo štěrkových silnicích, štěrkových je samozřejmě většina. (Silnic je přes přes 42 tisíc km, z toho pouze cca 5400 km se zpevněným povrchem. Silnice kategorie „B“ jsou asfaltky, „C“ štěrkové, „D“ neudržované.)
V Namibii se jezdí vlevo a povinné jsou bezpečnostní pásy na všech sedadlech. Svícení je povinné ve dne za špatných světelných podmínek (písečná bouře, mlha). Nejvyšší povolená rychlost je 120 km/h na silnicích s bezprašným povrchem, na štěrkových silnicích 70 – 90 km/h, v zastavěných územích 60 km/h, v národních parcích 60 km/h nebo nižší podle dopravního značení.
Je třeba vozit dostatečnou zásobu pohonných hmot, neboť čerpací stanice jsou pouze na hlavních silnicích. Platí se výhradně v hotovosti. Zejména při cestách do vnitrozemí je třeba mít zásobu pitné vody, minimálně 20 litrů na osobu. Do pouště se doporučuje zásadně vůz s pohonem všech čtyř kol. Vyhněte se jízdám v noci, kdy jsou běžně na silnici zvířata a neosvětlené osoby. Nikdy nenechávejte auto nehlídané, na hlídání případně někoho zaplaťte. Rozumné je najmout si auto i s řidičem, který může být zároveň neocenitelným průvodcem.
 

Restaurace, ceny, doporučení

Restaurací najdete nejvíce v hlavním městě a v pobřežních letoviscích, často jsou však součástí hotelu a vaří pouze pro hotelové hosty. Jídlo je hodně podobné evropské, resp. často německé kuchyni. Najdete i restaurace francouzské, čínské, portugalské či italské a dokonce i vegetariánské. Restauranty označené N.I.C.E. jsou určeny klientele, která požaduje špičkové služby. Řada restaurací je otevřena pro obědy přibližně od 12 do 14 hodin a pak pro podávání večeře od 16 až 18 do 22 hodin, některé mají v neděli zavřeno. „Cuba – shop“ (= „sheebens“) jsou místní hostince, kam chodí obvykle jen muži.
Než se někde najíte, vyhodnoťte hygienické podmínky konkrétního podniku a vždy se řiďte čistotou restaurace. Pozor byste měli dávat zejména na mořské plody. Pijte pouze vody a džusy v originálním balení, odmítejte led do nápojů a vyhněte se zmrzlině.

V restauraci:
snídaně bufet v hotelu = NAD 80
lehký lunch = NAD 70
předkrm = NAD 25 – 40
pizza, těstoviny = NAD 40
grilovaný steak = NAD 70
hlavní chod (kompletní jídlo) = od NAD 80
večeře standardní = od NAD 80
večeře bufet NAD 130
salát = od NAD 20
zákusek = NAD 20
pivo 0,5 l = NAD 10
láhev dobrého vína = NAD 65

 

Různé

Demografie
Ze dvou milionů obyvatel Namibie je téměř 38 %  mladší 14 let, průměrný věk je pouhých 20 let. Pracuje přibližně 660 tisíc obyvatel (47 % v zemědělství, 20 %  v průmyslu a 33 % ve službách). Nezaměstnanost je vysoká, příjmy nízké a nerovnoměrnost jejich rozdělení je nejvyšší na světě. Gramotných je 85 % obyvatelstva, do základní školy chodí přes 90 % dětí.
Etnické složení
Černoši tvoří 87,5 %, běloši 6 % a míšenci 6,5 % obyvatel Namibie. Dvě nejstarší rasové skupiny představují minoritní Sanové (Bušmeni, Křováci, 3%), žijící převážně v pouštních oblastech, a pastevečtí Namové (Hotentoti, 5%). Asi 50 %  populace tvoří bantuští Owambové a 10 % Kavangové, žijící převážně na více osídleném severu země. Další etnika jsou Damarové 7 %, Hererové  7 %, Caprivijci 4 %, Basterové 3 % , Himbové 1 % a Tswanové 0,5 %.
Kmeny většinou sestávají z více podskupin, v jejich čele jsou dědiční náčelníci a řídí je kmenová rada. Pokud kmen vlastní půdu, nesmí se prodat, jednotlivým rodinám jsou pozemky k obdělávání či pastvě jenom „přiděleny“ a mohou být přerozděleny jinak. Tradiční vesnici tvoří jednoduché chatrče a kruhová skladiště na plodiny. Vesnice je obklopena zemědělskou půdou.
Basterové (z pejorativního „bastardi“) jsou míšenci místních žen a holandských a dalších evropských osadníků ze 17. století v Jižní Africe. Ve druhé polovině 19. století je útlak a diskriminace přinutily opustit Jižní Afriku a usadit se v Rehoboth, přičemž území si od místních kmenů nejdříve pronajali a poté dostali do vlastnictví. Následující míšení s německými přistěhovalci a poté se Skoty přineslo k dosavadním holandským příjmením také německá a skotská. Mnoho Basterů pracuje ve Windhoek a denně dojíždějí 180 km. Basterové jsou velmi hrdí na své kulturní dědictví a pečlivě si je chrání.
Caprivijci žijí na severovýchodě, v úrodné a bažinaté oblasti mezi řekami Zambezi a Chobe. Živí se farmařením, chovem dobytka a rybolovem. K jejich tradicím dodnes patří mnohoženství a zaplacení nevěsty příslušným počtem dobytka. Jejich území je jediným regionem, kde se prakticky nemluví afrikánsky, ale většina obyvatel umí anglicky.
Damarové, polokočovní sběrači a lovci, byli původně plošně nejrozšířenější, byli však pronásledováni a zabíjeni. Dnes jsou pastevci a zemědělci a mnoho jich pracuje na evropských farmách. V letech 1964 až 1973 bylo od bílých farmářů vykoupeno přes dvě stě farem a oblast mezi Sesfontein a Spitzkoppe se stala územím „Damaraland“ (45 tis. km2), které je známé minerálním bohatstvím a polodrahokamy. Mnoho Damarů dnes soukromě kutá kameny a prodává je turistům.
Kavangové žijící především u řeky Okavango jsou tradičně rybáři a zemědělci. Sestávají z pěti kmenů jsou často popisováni jako jeden z nejmírumilovnějších národů v Africe. Hospodaří na úzkých pruzích úrodné půdy podle řeky, pěstují kukuřici, proso, podzemici olejnou a zeleninu, pěstují dobytek a kozy. Jsou dovední řezbáři a výrobci hudebních nástrojů, předmětů denní potřeby i různých uměleckých předmětů. Mladí lidé odcházejí pracovat na farmy a do měst.
Hererové přišli do Namibie od severu v 16. století, patrně od jezera Tanganjika, a osídlili oblast mezi řekami Kumene a Okavango. Na konci 19. století se rozšířili do dalších oblastí, což vedlo k ostrým konfliktům s Namy. Žijí v různých oblastech, tradičně se živí pastevectvím. Asi tři čtvrtiny jejich původní populace bylo během historie vyvražděno. Národní hrdina, náčelník Hosea Katjikururume Kutako se zapsal do dějin snahou získat pomoc Společenství národů v otázce získání nezávislosti Namibie. Mnoho Hererů uprchlo do Botswany, odkud se snaží vrátit do vlasti. Hererové jsou velmi hrdý národ, dodržující své kulturní tradice a často i náboženství, jehož jádrem je uctívání předků a komunikace s nimi pomocí posvátného ohně, navzdory mnohaletým misionářským snahám.
Himbové jsou podskupinou Hererů. Dosud nosí tradiční oděv, ženy vícevrstevné kožené sukénky a přes prsa kožené a kovové ozdoby, doplněné mušlemi.
Namové v Namibii sestávají z patnácti kmenů. Původně byli rozlišováni místní Khoi od těch, kdo přišli z Jižní Afriky, dnes však se obojí nazývají Nama. Podobně jako Sanové jsou vysocí, relativně světlí, s nápadně vysedlými lícními kostmi a plochými nosy. Dnes žijí převážně v oblasti nazývané Namaland, mezi Marientalem a Keetmanshoopem. Mají pozoruhodnou hudbu, příběhy a poezii. Jejich podskupinou jsou opomíjení Topnaarové.
Bushmeni, též Sanové, jsou původními obyvateli této části Afriky, původně lovci a především sběrači atletických postav, vynikající znalci přírody, schopní přežít v extrémních pouštních podmínkách. Jsou jediným etnikem v Namibii, které nemá území, které by mohli zvát svým domovem; po tisíciletí sledovali migrační cesty zvířat, která lovili. Později se stali mj. schopnými obchodníky na trase přes poušť Kalahari. Vyhlášení rozsáhlých chráněných území je postupně přimělo, aby hledali zaměstnání na farmách, kde byli vítanými pracovníky. Další se zaměstnávají v sektoru služeb. Jejich počet se postupně snižuje.
Nejpočetnějším etnikem jsou Owambové, kteří se člení do několika kmenových skupin. Jejich počet se uvádí asi na 700 tisíc, dají se ale těžko spočítat, protože umělá hranice vytyčená Němci a Portugalci rozdělila jejich kmenové území Kwanyama mezi Namibii a Angolu, takže přes současnou hranici často migrují. Owambové jsou zemědělci a pěstitelé dobytka. Pěstují mahango (druh prosa), z nějž vaří i pivo, dále kukuřici, čirok, fazole, melouny a cibuli. Jsou také zdatní obchodníci a mnoho muží nalézá práci v dolech, na farmách a v továrnách. Politicky nejvýznamnější je skupina Kwanyama, tvořící 35 % populace Owambů v Namibii, dále Ndongové (30 %) a Kwambi (12 %).
Tswanové mají 11 podskupin. Tři čtvrtiny jich žijí v Jižní Africe, jedna čtvrtina v Botswaně, kde tvoří 60 % obyvatelstva. Za součást své společenské struktury tradičně považují i mrtvé předky, kteří zprostředkovávají vztah k bohu. Pojem odpovědnosti se vztahuje k rodině a ke kmeni spíše než k jednotlivci. Společnost se však rychle mění, tak jak mladí lidé odcházejí za lepšími příležitostmi do měst.
Náboženství
Převládá luteránské náboženství, jsou zde i římští katolíci, metodisté a presbyteriáni, ale mnoho původních obyvatel vyznává animismus, zejména víru v duchy předků, kteří zprostředkují spojení s bohy. Uctívány jsou i různé přírodní jevy a síly.
Zajímavé rostliny
Welwitschie podivná (Welwitschia mirabilis): Pozoruhodná rostlina dožívající se až 1000 let byla pojmenována po botanikovi Friedrichu Welwitschovi, který ji objevil roku 1859. Protože se prokazatelně vyskytovala již v druhohorách, je skutečnou „živou fosilií“. Je vývojově velmi stará a představuje přechodné stádium mezi nahosemennými a krytosemennými rostlinami. Je dvoudomá: samčí rostlina má lososově červené až oranžově hnědé šištice, samičí modrozelené, lepkavé. Vyhlíží značně bizarně, protože má jen několik centimetrů vysoký až jeden metr široký kmen (dle stáří) a pouze dva různě pokroucené a potrhané listy, přirůstající desítky centimetrů ročně a dosahující až několika metrů. Pod zemí má až 30 metrů dlouhý kořen, dosahující ke hladině podzemní vody. Dalším zdrojem vody je rosa a mlha. Vyskytuje se na několika lokalitách v poušti Namib.
Hoodie Gordonova (Hoodia gordoni): Zákonem chráněná rostlina vyskytující se v poušti Namib. Je asi 45 cm vysoká, s nápadně chlupatým a trnitým stonkem. Květy jsou světle a tmavě fialové.
Nara hrozivá (Acanthosicyios horridus): Keřovitá asi 1 metr vysoká rostlina, vytvářející neprostupné houštiny. Je prakticky bezlistá, se žlutozelenými květy a velkými kulovitými plody připomínajícími dýni, o váze kolem 1 kg. Nezralé plody jsou zelené a žluté, zralé oranžové. Jedlá dužina obsahuje množství vody a konzumuje se čerstvá i vařená. Lze ji uchovat sušením, semena mají vysoký obsah tuku. Vyskytuje se v poušti Namib.
Ximenia americana: Keř s jedlými plody připomínajícími švestky, ale jsou žluté nebo červené, velmi kyselé. V jazyce kmene Namo se nazývají „eros“, podle Eros Mountain nedaleko Windhoek, kde se hojně vyskytuje.
Pryšce (Euphorbia sp.): Rostliny připomínající tvarem kaktusy a dorůstající i několika metrů výšky obsahují tekutinu připomínající mléko. V Namibii se vyskytuje mj. Euphorbia damarana („mléčný strom“), jehož mléko používají domorodci při lovu ryb, ryby se žábrami obalenými lepkavou šťávou se udusí a vyplavou na hladinu. Mnoho pryšců je jedovatých i pro člověka, mohou poleptat kůži a pozor byste měli dát především na oči.
Zeměpis, geografické poměry
Namibie zaujímá 824 268 km2  v jihozápadní Africe při Atlantickém oceánu, po obou stranách obratníku Kozoroha. Její pozemní hranice měří 3936 km (z toho Angola 1376 km, Botswana 1360 km, Jižní Afrika 967 km, Zambie 233 km). Hlavní město je Windhoek. Pobřeží Atlantiku dlouhé 1572 km má pouze dva zálivy, Walvis Bay a Lüderitz.
Středem země ze severu na jih se táhne centrální pahorkatina o výšce 1500 – 2000 m n.m. se savanami a pastvinami, svažující se na západ k úzkému pásu pouště Namib (1600 km2). Jihovýchod podél hranic s Botswanou a Jihoafrickou republikou zabírá poušť Kalahari se sítí solných pánví (přibližně 1000 m n.m.). Celoročně tekoucí řeky jsou Orange, Kunene a Okavango. Vnitrozemí je bez stálých vodních toků, hlubokými roklemi teče voda jen po období dešťů. Na severu leží bezodtoká solná pánev Etosha, občas naplněná vodou. Jediná dvě přirozená namibijská jezera jsou u města Tsumeb. U Grootfonteinu je v jeskyni Dragon´s Breath Cave největší podzemní jezero na světě.
Nejvyšším vrcholem je Königstein (2573 m n.m.) v masivu Brandberg. Druhou nejvyšší horou je Moltkeblick (2480 m n.m.) v pohoří Auas jižně od Windhoeku, pěkné je i pohoří Spitzkoppe (1584 – 1728 a m n.m.). Jeden z nejhlubších kaňonů světa vyhloubila Fish River.
Fauna a flora, ochrana přírody, národní parky
Namibie byla první zemí na světě, která zakotvila ochranu přírody do ústavy. Státem chráněno je přibližně 14 % státního území, dalších 6 % tvoří chráněná území v soukromém vlastnictví  a 9 % území chráněné obcemi. V národních parcích je přísný zákaz lovu zvěře, ale existují i soukromé rezervace, kde lze lovit zvěř za úplatu. Za národní parky zodpovídá Namibia Wildlife Resort (NWR). Platí v nich přísná pravidla a pokud poskytují ubytování, je často nutné je rezervovat předem, jinak nemusíte být do území parku na vstupní bráně vpuštěni. Pro některá území uděluje stát koncese, takže do konkrétní oblasti může vozit turisty jen cestovní kancelář, která vyhrála výběrové řízení.
Typickými biotopy jsou lesíky opadavých listnatých keřů a stromů mopane (Colopospermum mopane), savana s trnitými keři a solitérními dřevinami (většinou akáciemi), téměř stálezelené týkové lesy v poušti Kalahari, „vlei“ (mělké půdní deprese zarostlé trávou a bylinami), periodicky zaplavovaná území v okolí řek, galeriové lesy a bažiny, bezodtoké solné pánve, polopouště  a kamenité i písčité pouště. U napajedel roste palma Hypaene ventricosa, s tvrdou bílou peckou uvnitř plodu, přehlédnout nelze bizarní baobaby. Perlou pouště je Welwitschia mirabilis. V Namibii nalezneme kolem 200 endemických druhů rostlin. Některé druhy stromů jsou místními obyvateli považovány za posvátné.
Pýchou namibijské přírody je množství volně žijících zvířat, např. antilopa skákavá, antilopa losí a travní, buvolec, daman, delfín, divoký kůň, gepard, hyenka a hyena, impala, karakal, kočka plavá, kočkodan, kudu, lachtan, lev, levhart, liška, luskoun, mangusta, nosorožec, pes hyenovitý a pes ušatý, pakůň, přímorožec, serval, slon, šakal, zebra horská a zebra stepní, žirafa a další. Z ptáků jsou nápadní drop kori, hadilov písař, ibis,  kladivouš, kormorán, marabu, orel, orlovec, pelikán, plameňák, pštros, rybák damarský, sup ušatý, terej, volavka, zoborožec a další. Z plazů se vyskytuje jedovatá kobra černokrká, ohrožená krajta písmenková, varan a krokodýl, chameleon, v poušti Namib endemický gekon pouštní, gekon písečný; z obojživelníků např. skokan hrabavý, ropucha levhartí a želva pardálí.
Státní zřízení, administrativní uspořádání
Namibie je republika v čele s prezidentem (od 21. března 2005 je to Hifikepunye Pohamba), který jmenuje vládu z členů národního shromáždění. Prezident je volen ve všelidovém hlasování na 5 let, maximálně na dvě volební období. Parlament je dvoukomorový, horní komora má 26 členů volených po dvou za každý region na 6 let a národní shromáždění 72 poslanců volených všelidovým hlasováním na 5 let.
Administrativně se stát člení na 13 regionů: Caprivi, Erongo, Hardap, Karas, Khomas, Kunene, Ohangwena, Okavango, Omaheke, Omusati, Oshana, Oshikoto a ostrov Otjozondjupa.
Namibie se potýká s ekologickými problémy v deltě řeky Okavango na hranici s Botswanou a protesty obyvatel proti nucenému přesídlení kvůli zamýšlené stavbě přehrady a hydroelektrárny na vodopádech Popa na hranici s Angolou. Záměr postavit most přes řeku Zambezi mezi Botswanou a Zambií vyvolal otázku, kudy přesně vede hranice mezi oběma státy. V Namibii našlo útočiště téměř 12 tisíc uprchlíků z Angoly.
Hospodářství a ekonomika
Hlavními odvětvími ekonomiky jsou těžba nerostů, zemědělství, rybolov a turismus. Těžba (která souhrnně tvoří asi třetinu HDP) především diamantů (asi 1 mil. karátů ročně, což představuje téměř polovinu příjmů), dále uranu, zlata, stříbra, zinku, mědi, olova, cínu, mramoru a žuly a polodrahokamů.
Zemědělství poskytuje přibližně polovinu pracovních míst (většinou špatně placených). Asi čtyři tisíce farem patří většinou bílým farmářům, zabývají se hlavně extenzivním chovem skotu a ovcí a maso exportují, zejména do JAR. Některé farmy úspěšně pěstují pštrosy, též převážně pro maso na export. Většina území je však pro zemědělství příliš suchá. Pouze 1 % rozlohy země tvoří zemědělská půda, delší období sucha a neúroda znamenají katastrofu. Pěstují se čirok, proso, podzemnice olejná, vinná réva, chová se dobytek (skot, karakulské ovce pro kožešinu perzián, kozy) a loví se ryby (makrely, tuňáci, sardinky, krabi), mořské farmy se specializují na ústřice a mušle.
V roce 1990 vyhlásila Namibie dvěstěmílové pásmo pro vlastní výhradní rybolov a od té doby rybolovný a konzervárenský průmysl roste. Zaměstnává přes 15 tisíc lidí, většinou ve Walvis Bay a Luederitz. Většina úlovků jde na export, zejména do Španělska a Japonska.
Průmysl: významnější je konzervace masa, zpracování ryb, mlékárenství a doly. Zpracovatelský průmysl má menší význam, omezuje se prakticky na výrobu konzerv.
Turismus vykazuje značný růst od doby získání nezávislosti, roční návštěvnost se blíží miliónu. Třetina návštěvníků je z JAR, následují Němci, Britové, Italové a Francouzi. Část příjmu z turistiky se využívá pro ochranu přírody.
Přírodní zdroje jsou měď, uran, zlato, stříbro, olovo, cín, lithium, kadmium, zinek, wolfram a zemní plyn, sůl a mastek, dále vodní energie a mořské ryby. Předpokládají se ložiska ropy, uhlí a železné rudy. Obrovským bohatstvím jsou diamanty drahokamové kvality, těžené z říčních náplavů na jihozápadě země. Ekonomika je závislá na těžbě surovin pro export, především diamanty, měď, zlato, zinek, olovo, uran. Dále se vyváží dobytek, zpracované ryby a kůže ovcí karakul, zejména do Jižní Afriky a USA. Dovážejí se potraviny (50 %), ropné produkty, stroje a zařízení a chemikálie. Také prakticky všechno spotřební zboží se dováží, především z JAR.
Namibie je vedle JAR a Botswany jednou z nejbohatších afrických zemí, HDP na osobu v přepočtu kupní síly činí 7500 USD. Přesto je třetina práceschopného obyvatelstva nezaměstnaných a nerovnoměrnost rozdělení příjmů mezi rodinami je nejvyšší na světě.

Historie v datech
200 tis. př.n.l.: Homo erectus.
25 tis. př.n.l.: Skalní kresby v Hunsbergen, jižní Namibie.
15 tis. př.n.l.: Skalní kresby u Twyfelfontein, Sanové žijí jako lovci a sběrači.
3000 př.n.l.: První zemědělci.
přelom letopočtu: Lidé Khoi Khoi a Namové.
9. stol.: Šíření skupin Bantu a Damara.
1486: Portugalský mořeplavec Diego Cao vztyčil kamenný kříž na Cape Cross.
1488: Bartolomeo Diaz dorazil do zátoky Walvis Bay (Velrybí zátoka) a do Lüderitz.
16. stol.: Příchod bantuské skupiny Herero, rozšíření zpracování železa.
1750: Lovec slonů Jacobus Coetsé se stal prvním Evropanem, který překročil řeku Orange.
18. stol.: Britští, francouzští a američtí velrybáři využívají místní přístavy, holandští osadníci postupují do vnitrozemí, boje mezi kmeny Nama a Khoisany (Oorlamy), později mezi kmeny Nama a Herero.
1805 - 1806: Na území dnešní Namibie přicházejí němečtí misionáři, misionářské výpravy do vnitrozemí.
1878: Britové do své Cape Colony připojili zátoku Walvis Bay.
druhá polovina 19. století: Krvavé války mezi kmeny Nama a Herero o skrovné přírodní zdroje po obdobích sucha.
1883: Adolf Lüderitz kupuje záliv s dvacetimílovým okolím od místního náčelníka.
1884: Německá říše převzala ochranu nad tímto majetkem.
1884-1914 Území tzv. Deutsch-Südwestafrika (Německá Jihozápadní Afrika). Kolonizace zpočátku probíhala na základě dohod, později však za bojů až do roku 1908, kdy bylo všechno černošské obyvatelstvo podřízeno bílým.
1890: Založen Windhoek, dnešní hlavní město.
1897: Hererové v důsledku dobytčího moru, který jim vyhubil stáda, prodávají půdu.
1904 – 1907: Neúspěšná povstání původních obyvatel Namibie proti Němcům.
1908: Nález diamantů v Lüderitz.
1915: Vojska Jihoafrické unie ve spojení s Brityporazila německá vojska a JAR učinila z území svůj protektorát.
1919: Versailleskou smlouvou získala JAR nad územím mandát od Společností národů.
1945: JAR odmítla uznat Namibii jako svěřenecké území OSN, uplatňovala politiku apartheidu.
1949: Půda byla rozdělena „bílým“ osadníkům, původní obyvatelé se stali na nových farmách námezdní sílou nebo odešli do rezervací.
1960: Nacionalisté v čele s Národním Svazem Jihozápadní Afriky (SWAPO, založené 1957) žádají nezávislost.
1966: OSN ukončila mandát, JAR se odmítla podřídit, SWAPO zahajuje partyzánskou válku.
1968: OSN přijímá pro Jihozápadní Afriku jméno Namibie.
1971: Mezinárodní soud v Haagu prohlásil správu Jihozápadní Afriky nad Namibií za nelegální.
1978: JAR přijímá postup vypracovaný Radou bezpečnosti OSN.
1983: JAR rozpustila namibijské Prozatímní národní shromáždění a obnovila svou plnou vládu v Namibii.
1985: JAR umožňuje Namibii samosprávu, kromě pravomoci obrany země a zahraniční politiky, povstání SWAPO pokračuje.
1989: Svobodné volby vyhrává SWAPO.
1990: Dnem 21. března Namibie získává  nezávislost, prvním prezidentem se stává Sam Nujoma, Namibie přijata do OSN.
1994: Připojení poslední jihoafrické enklávy, oblasti Walvis Bay včetně přístavu.

 

Spropitné

Spropitné v restauracích se očekává běžně 10 %,  u většiny služeb je však už zahrnuto v ceně. Taxikářům se spropitné nedává, v národních parcích je zakázáno. Na hotelu se ponechává na recepci částka dle spokojenosti souhrnně pro všechen personál, někdy se doporučuje dát ji předem, abyste si zajistili kvalitní servis.  Jinak se spropité dává až po skončení služby.  Nosiči na nádraží nebo v hotelu 2 až 3 NAD, u benzínové pumpy 2 – 4 NAD. Na safari činí obvyklé spropitné  řidiči auta 1 až 2 USD na osobu a den, hlavnímu průvodci asi 5 USD na osobu a den, nebo 8 – 10 USD na den za celou skupinu, dalším pomocníkům 0,5 – 1 USD/os/den.
 

Svátky

Státní svátky jsou:
1. ledna: Nový rok
21. března: Independence Day (Den Nezávislosti)
pohyblivé: Velký pátek a Velikonoční pondělí
1. května: May Day/Labour Day (Den Práce)
4. května: Cassinga Day (výročí bitvy o stejnojmenný tábor v roce 1978)
pohyblivý: Ascension (Nanebevstoupení Páně)
25. května: Africa Day (Den Afriky)
26. srpna: Heroe´s Day (Den hrdinů)
10. prosince: Human Rights Day (Den lidských práv)
25., 26. prosince: vánoce
Poslední víkend v srpnu se v Okahandja slaví den Hererů, ve výročí pohřbu významného národního vůdce Samuela Maharero.
 

Telefonování + roaming

Roamingové připojení v Namibii poskytují všichni tři čeští operátoři. Na cenu za hovor je třeba se informovat u svého poskytovatele služeb. Pokrytí signálem je omezeno na městské oblasti a hlavní cesty; v odlehlejších místech, což představuje asi dvě třetiny území, není žádné.
Předvolba do Namibie je +264. Následuje regionální kód, který použijete bez nuly na začátku, a poté regionální číslo. Předvolba do ČR je +420.
Na poštách a ve větších obchodech lze koupit telefonní karty v hodnotách N$ 10, N$ 20, N$ 50. Většina telefonních budek je rovněž na poštách. Na všech pobočkách Čedoku lze zakoupit předplacenou telefonní kartu „X“.
 

Tísňová volání

policie (celostátně): (061) 10 111
záchranná služba a ambulance: 112
nepřetržitá pohotovostní služba: (0)61-230505
další ambulance a nemocnice: Windhoek (061) 211111, Swakopmund (061) 405731, Keetmanshoop (0631) 23388, Walvis Bay (0642) 5433, Tsumeb (0671) 21056.
pohotovostní služba Čedoku: +420 724 626 775
velvyslanectví Evropské unie: (061)2026000
 

Víza, vstupní formality

Pro cestu do Namibie je třeba vízum. Protože v ČR nemá Namibie vlastní zastoupení, doporučujeme jeho vyřízení svěřit renomované cestovní kanceláři, vyřízení může trvat i dva až tři týdny.

 

Zajímavá místa

Windhoek
Hlavní město (240 tis. obyv.) leží v mělkém údolí v centrální části země v nadmořské výšce 1650 m n.m. a je ideálním východiskem do kterékoliv části Namibie. Je to relativně rušné město, bohaté na německou koloniální architekturu, jehož luxusnější části leží na předměstích. Namové toto místo pojmenovali Ai-gams („Oheň-voda“) a Hererové Otjomuise („Místo páry“), podle horkých pramenů. Roku 1840 se tu usadil Jonker Afrikaner a jeho stoupenci, roku 1890 tu Němci vybudovali velitelství svých koloniálních jednotek Schutztruppe. Windhoek má dvě letiště, vnitrostátní Eros ve městě a mezinárodní Hosea Kutako vzdálené 42 km, kam jezdí shuttle servis a taxíky (cena přibližně 150 NAD).
Zajímavostmi jsou luteránský kostel Christus Kirche, budova parlamentu, rezidence prezidenta, nádraží z roku 1912, třída Nezávislosti s trojitým stromořadím a fontánami, umělecká galerie, státní muzeum a jeho přírodovědná součást Owela museum, německá pevnost Alte Feste, v níž dnes sídlí muzeum namibijské historie, národní galerie a muzeum domorodého umění Bushman Art Museum spojené s prodejnou suvenýrů. Unikátní „Gibeon Meteorite Fountain“ na Post Street Mall je vytvořena celkem z 31 meteoritů z největšího meteorického roje, který kdy na naši planetu dopadl, u stejnojmenného místa 130 km jižně od Windhoeku. Výlety z hlavního města směřují do Gross-Barmen (oblast s horkými prameny a proskleným termálním koupalištěm), Reho Spa Recreation Resort (letovisko pro vodní sporty a rybaření), Dean Viljoen (malý národní park vzdálený 20 km na přehradě  Augeigas, značené stezky) nebo ke Gamsberg Trails (krajinářsky zajímavé trasy). Heroe´s Acre je památník boje za nezávislost z roku 2002, vzdálený 15 km od centra.
Ai-Ais
Lázně Ai-Ais (v jazyce Nama „velmi horké“ leží na severním konci kaňonu Fish River. Až 60 oC horké prameny obsahují fluoridy, chloridy a sírany a působí zejména na revmatismus a nervové poruchy. Horká voda je přiváděna do několika menších krytých bazénků a velkého venkovního plaveckého bazénu. Lázně jsou otevřeny od 9.00 – 21.00. Je zde obchod, restaurace, čerpací stanice a pošta. Město leží v chráněném území „Ai-Ais and Fish River Canyon Park“, které spolu s jihoafrickým národním parkem Richtersveld tvoří jedno přeshraniční chráněné území o rozloze 5900 km2.
Arnhem
Jeskyně s trasou dlouhou 4,5 km a s podzemními vodami, nejdelší v Namibii, klesající do hloubky 110 m. Teplota je stálá 24,5 oC. Bylo zde zaznamenáno šest druhů netopýrů, včetně obrovského pavrápence (Hipposideros commersoni), největšího hmyzožravého netopýra na světě s rozpětím křídel až 60 cm a váhou až 150 g. Jeskyně byla objevena roku 1930 a dodnes je v témže přirozeném stavu jako při objevení. V současné době je to jediná turisticky přístupná jeskyně v Namibii. Nejsou zde téměř žádné krasové útvary, protože k jejich tvoření není dostatek vody.
Brandberg
Žulový masiv o základně 30 x 23 km dominuje polopouštním pláním. Jeho nejvyšší vrchol Königstein (2573 m n.m.) je zároveň nejvyšší horou Namibie a je dostupný pro horolezce. V lokalitě Tsabib Ravine na severovýchodním úpatí a v širším okolí jsou zajímavé skalní malby.
Cape Cross Seal Reserve
Lachtaní rezervace na Mysu Kříže leží asi 130 km soeverně od Swakopmund. Mys získal jméno podle kamenného kříže, který zde roku 1486 vztyčil portugalský mořeplavec Diego Cao, první Evropan, který tu přistál. Roku 1893 zabral území pro Německou říši kapitán Becker. Roku 1980 byl na místě Caova kříže umístěn kříž z doleritu, s vepsanou historií. Obří kolonie lachtanů (druh Arctocephalus pussillus) je nejznámější na namibijském pobřeží, jejím základem je mimořádně bohatá nabídka potravy v moři. V listopadu a prosinci, kdy se rozmnožují, se jich zde shromažďuje na 150 tisíc.
Bwabwata National Park
Park zahrnuje dřívější Caprivi Game Park a leží v regionu Caprivi mezi řekami Okavango na západě a Kwando na východě. Je převážně zalesněný, s mnoha druhy zvířat a více než třemi stovkami ptáků. Odborníci jej považují za jedno z deseti špičkových „ptačích území“ v Africe.
Damaraland
Damaraland v severozápadní části země, oblast přibližně mezi Cape Cross, Brandberg a Etosha National Park, je jednou z posledních divokých krajin na planetě, kterou mnozí považují za nejkrásnější oblast Namibie. Najdeme zde množství zajímavých geologických útvarů, úžasné přírodní scenérie, Zkamenělý les (Petrified Forest) a porosty Welwitschia mirabilis. Žije zde množství zvěře, pouštní sloni, gemsbok, kudu, Hartmannova horská zebra, černý nosorožec a mnoho dalších, právě tak jako množství ptáků. Oblast je proslulá skalními rytinami a kresbami, zejména v okolí Twyfelfontein. Nejznámější  nich je  „White Lady“, přístupná pouze s průvodcem).
Duwisib Castle
Malý pískovcový opevněný hrad na čtvercovém půdorysu s věžičkami, který uprostřed buše vyhlíží poněkud nepatřičně. V roce 1908 jej dal postavit Hans Heinrich von Wolf, který tu sloužil v německé koloniální armádě a pak se do Afriky s manželkou vrátil a usadil se tu. Na svých pozemcích choval mj. koně, kteří se po jeho smrti rozutekli a pravděpodobně zdivočeli. Jejich potomky mohou být tzv. „pouštní koně“. Hrádek je dnes velmi dobře opraven a hostí expozici historických předmětů z koloniální doby, zbraní a obrazů.
Etosha
V domorodém jazyce poeticky „Místo přeludů“ či Země suché vody“,  či „Bílé místo suché vody“ je národní park (22,3 tis. km2) a jedna z nejrozsáhlejších a nejvýznamnějších rezervací zvěře v Africe. Evropané objevili tento ráj v roce 1851 (John Andersson a Francis Galton). V obrovské zasolené pánvi (60 x 110 km), jež byla kdysi bezodtokým jezerem a později vyschla, žije přes 145 druhů savců, mj. sloni, nosorožci, gepardi, levharti, hyeny, šakali, promyky, žirafy, zebry, prasata bradavičnatá, několik druhů antilop (dik-dik, gazely, buvolci, kudu a další), 340 druhů ptáků (pštrosi, dropi, zoborožci, plameňáci, dravci, sovy) a 16 druhů obojživelníků a plazů. Místní sloni patří k největším v Africe, s výškou až 4 m. V oblasti je kolem třiceti pramenů a napajedel, které poskytují skvělé podmínky pro pozorování a fotografování zvěře.
Pánev, která se v době sucha blyští krystaly solí a v době dešťů je rájem vodních ptáků, je obklopena savanou a křovinatými lesy. Zajímavé jsou stromy „moringa“ (Moringa ovalifolia) v lokalitě Haunted Forest, které vyhlížejí jakoby rostly kořeny vzhůru. U vstupních bran do parku se prodávají vstupenky a podrobné mapy, část parku je veřejnosti nepřístupná. Při safari platí zákaz vystupování z auta a je zde omezená rychlost. Na dno pánve vedou pouze stezky pro pěší, nejlepší vyhlídka je Etosha Lookout. Pohyb po parku v noci je zakázán.
Fish River Canyon
Kaňon Rybí řeky, národní památka a od roku 1969 chráněné území o rozloze 345 tis. ha, je považován za druhý největší na světě (po Grand Canyon v USA). Je 160 km dlouhý, několik km široký a 550 metrů hluboký, zaříznutý do hornin starých až 2,5 miliardy let. Protože jeho vznik byl velmi složitý, má pestrou geologickou stavbu, nacházejí se zde břidlice, slepence, pískovce, vápence, žula i dolerit. Přístupný je od severu z Hobas nebo od jihu z Ai-Ais. Za vstup na stezku kaňonem (80 km) se platí a lze se na ni dostat zpravidla jen na základě předběžné rezervace, protože počet výprav je omezený z důvodů ochrany přírody. Po horní hraně kaňonu vede turistický chodník, dlouhý téměř 90 km, hlavní vyhlídky jsou Hikers´ Viewpoint (10 km od Hobas) a Main Viewpoint, nejfotografovanější pohled na celý kaňon. Rybí řeka, jež má vodu jen několik týdnů v období od ledna do dubna, v některých letech dokonce vůbec, ústí 70 km pod kaňonem do řeky Orange. Podle Sanské legendy vyhloubil kaňon zuřivě se svíjející had Koutein Kooru, když byl lovci zaháněn od lidských obydlí do pouště. Nad kaňonem se z Canyon Lodge pořádají vyhlídkové lety (cena asi 500 NAD za osobu).
Garub
U napajedla v pánvi Garub (a podobně v pánvi Koichab) lze pozorovat divoké pouštní koně, kteří jsou pravděpodobně zdivočelými potomky koní z hradu Duwisib, nebo z dalších farem německých osadníků. Poté, co majitel Duwisibu a vášnivý chovatel koní zemřel v Evropě, byli koně ponecháni svému osudu. Podle jiného názoru to jsou potomci koní uprchlých jihoafrickým vojákům v době první světové války.
Hardap Game Park
V roce 1963 byla Rybí řeka přehrazena na horním toku poblíž Marientalu, čímž vzniklo největší namibijské umělé jezero; voda (320 mil. m3, plocha 25 km2) se používá jako zdroj pro Mariental a k zavlažování pod přehradou. V roce 1964 byla vyhlášena ochrana okolní oblasti o rozloze 250 km2. Můžeme se zde setkat s Hartmannovou horskou zebrou, kudu, oryxem, buvolcem, pštrosem a černým nosorožcem. Vodní plocha je útočištěm mnoha druhů ptáků, jsou zde kolonie bílých pelikánů, plameňáků, kormoránů, orlů a dalších druhů. Na přehradě je možno provozovat vodní sporty.
Helmeringhausen
Farma, která se rozrostla ve slušnou vesnici a kde najdeme kavárnu, hotel se skanzenem, poštu a obchod. Je východiskem do kaňonu Sesriem.
Henties Bay
Oblíbené letovisko přímo na pobřeží Atlantiku, přibližně 75 km severně od Swakopmund. Je tu golfové hřiště, možnost rybaření a pěší stezky do pouště v okolí města.
Kalahari
„Zkamenělá poušť“, rozkládající se na území východní Namibie a západní Botswany, mnohého překvapí, protože její písečné duny jsou z valné části zarostlé dokonce vždyzelenou vegetací, trsy vysoké trávy a akáciemi v údolích mezi nimi. Žije zde antilopy a pštrosi, východním směrem přibývá šelem.
Kamanjab
Poblíž je vesnice kdysi nomádského kmene Himba, který jako jeden z posledních respektuje staré tradice. Ženy oblékají sukénky z antilopí kůže a před sluncem se chrání natíráním pokožky a vlasů směsí tuku a červené hlíny.
Keetmanshoop
Město je důležitou křižovatkou a centrem oblasti chovu karakulských ovcí a pštrosů. Ve městě se zachovaly budovy postavené v koloniálním stylu počátkem 20. století, které jsou dosud užívány. Asi 14 km odtud leží Quiver Tree Forest, lesík bizarních aloí rozsochatých (Aloe dichotoma), která je nazývána „toulcový strom“, protože její duté větve používali Sanové jako toulce na šípy. Dutý je i kmen, sloužící jako zásobárna vody. Stáří stromů se odhaduje na 200 až 300 let. Nedaleko odtud se nachází Giant´s Playground, doleritové skály zajímavých tvarů. Asi 50 km jihozápadně od města leží Naute Dam, přehrada na stejnojmenné řece a významná rekreační oblast. Oblast 250 km2 kolem přehrady byla vyhlášena národním parkem s množstvím ptačích druhů. Nabízejí se plavby lodičkou a vyhlídkové pěší trasy.
Kolmanskop (Kolmanskuppe)
Dnešní proslulé „Město duchů“ vzniklo v době zlaté horečky roku 1908, kdy v okolí byly nalezeny první diamanty, kterých tu v letech 1908 – 1940 bylo vytěženo na 1 až 5 milionů karátů (přesné údaje nejsou známy). Obří společnost CDM (Consolidated Diamonds Mines) získala v letech 1922-1923 licenci na těžbu diamantů v pásu 95 km x 350 km severně od řeky Orange, a to až do roku 2010. Diamanty se v této uzavřené oblasti těží dodnes, území má zvláštní režim a volný vstup není dovolen. Po uzavření dolů u Kolmanskopu bylo město v padesátých letech opuštěno a jeho postupně se rozpadávající domy od té doby zasypává písek. Ročně je navštíví 20 tisíc turistů, je zde i malé muzeum a expozice těžby a zpracování diamantů, dokonce lze koupit i malý diamant (do 1 karátu), včetně certifikátu.
Kuiseb
Krajinářsky atraktivní kaňon Kuiseb leží poblíž průsmyku Gamsberg mezi Windhoek a Walvis Bay na jižním okraji pouště Namib. Voda zde teče jen několik týdnů v roce, přesto je domovem hyen, šakalů i leopardů. Je zde několik kempů a ubytovacích kapacit pro turisty.
Lüderitz
První německá osada v Namibii,  dnes přístav výletních lodí a východisko exkurzí do uzavřené oblasti těžby diamantů. Zátoku objevil roku 1487 portugalský mořeplavec Bartolomeu Diaz a vztyčil zde kamenný kříž. Poté, co oblast patřila po 300 let kmeni Nama, dostali se sem kolem roku 1800 velrybáři a za nimi obchodníci s guánem, kteří založili vesnici. Roku 1883 získal od náčelníka Namů práva na zátoku Adolph Lüderitz, o rok později zde kancléř Bismarck vyhlásil německý protektorát. V roce 1908 byly objeveny diamanty, město se stalo sídlem těžební společnosti CDM a zbohatlo, o čemž svědčí dochovaná architektura. Zajímavosti jsou malá vyhlídková věž, přístavní hráz, ostrůvek Shark Island spojený náspem s pevninou, muzeum s expozicí těžby diamantů, barevné domy a vyhlídka na přístav z kopce Diamantberg. Město je východištěm výprav do Dune Namib severně od města.
Vzdálenější výhled na zátoku a celé město a je z Griffith Bay. Na Diazově mysu (Diaz Point) je žulový kříž, replika původního, a spatřit můžete tučňáky a delfíny. Místní pláže jsou pusté. Lze podniknout lodní výlet (asi 170 NAD, trvání 2,5 hodiny) podél pobřeží, kde jsou mj. hnízdiště plameňáků a na ostrůvku Halifax kolonie tučňáků.
Namib
Namib, v jazyce kmene Nama „Rozlehlá suchá pláň“, je nehostinný pruh země dlouhý přes 2000 km, táhnoucí se podél Atlantiku od ústí řeky Oliphant v Jižní Africe až k San Nicolau v Angole. Je považována za nejstarší poušť světa, s jedinečnou flórou a faunou. Pobřeží výstižně nazvané „Pobřeží koster“ je poseto zbytky kostí a úlomky škeblí, klíčovými archeologickými doklady o životě dávných sběračů a lovců, pravděpodobně lidu Khoi-Khoi n

[Zobrazit mapu]
dovolená 2018 - hledej
Select country and destination
Rozšířené hledání
Výsledky hledání
Datum Délka Strava Doprava Cena
 13.10.2018 15 dní Polopenze leteckyletecky 59 300 Kč Detail
Datum Délka Strava Doprava Cena
 12.9.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 69 790 Kč Detail
 19.9.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 69 790 Kč Detail
 26.9.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 69 790 Kč Detail
Datum Délka Strava Doprava Cena
 15.11.2018 15 dní Snídaně leteckyletecky 79 800 Kč Detail
Datum Délka Strava Doprava Cena
 17.3.2019 13 dní Dle programu leteckyleteckyPraha 79 900 Kč Detail
 17.11.2019 13 dní Dle programu leteckyleteckyPraha 79 900 Kč Detail
LM
Datum Délka Strava Doprava Cena
 16.10.2018 12 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 81 990 Kč LM Detail
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 14.11.2018 13 dní Plná penze leteckyletecky 82 990 Kč Detail
 6.4.2019 13 dní Plná penze leteckyletecky 82 990 Kč Detail
Datum Délka Strava Doprava Cena
Načítám ... 28.5.2019 13 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 93 990 Kč Načítám ...
Načítám ... 23.7.2019 13 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 93 990 Kč Načítám ...
Načítám ... 17.9.2019 13 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 93 990 Kč Načítám ...

další nabídky >