Portugalsko | dovolená

Detail státu

Portugalsko Portugalsko - transparent

Portugalsko 

Měna: 1 euro (EUR) = 100 centů

Pro cestu do Portugalska potřebuje občan České republiky včetně dětí cestovní pas nebo občanský průkaz. Doklady by měly být platné minimálně po dobu předpokládaného pobytu.

 
[Zobrazit mapu]

Destinace:

dovolená 2018/2019 - hledej
Select country and destination
Rozšířené hledání
Výsledky hledání

další nabídky >

Portugalsko zajímavá místa:

Lisabon (Lisboa)
Významný přístav a od roku 1255 hlavní město (860 tis., aglomerace 2,5 mil. obyvatel) leží asi 15 km od moře, v laguně řeky Tejo (Slaměné moře, Mar de Palha), kdy k moři je z centra až 20 minut vlakem. Archeologické nálezy dokládají řecké osídlení, podle pověsti založil město Odysseus, Římané je pak za Julia Caesara nazvali Felicitas Julia. Arabové je dobyli roku 719, v reconquistě je v roce 1147 získal portugalský král Alfons I. Dobyvatel. V 15. a 16. století už byl Lisabon jedním z nejbohatších měst Evropy. 
Zajímavosti jsou mj. domy zdobené keramickými kachlíky „azulejos“, socha Ježíše Krista (vysoká 80 m, vyhlídka), náměstí Praça do Comércio, Salazarův most, pevnost Sao Jorge se zahradami, palác Paço de Alcaçova (kde v 15. století král Manuel I. přijal mořeplavce Vasca da Gama), křivolaké uličky Starého města, zříceniny kostela Igreja da Conceiçao Velha, dům Casa dos Bicos, katedrála Sé Patriarcal s hrobkami panovníků, dále kostely sv. Antonína a sv. Engrácie, klášter Madre de Deus (nyní muzeum „azulejos“) či klášter sv. Jeronýma. Objevitelé vyplouvali z přístavu ve čtvrti Belém (pomník), fotogenický je i přístav a kotviště jachet a cruiserů. Určitě se vyplatí „lisabonská turistická karta“ (Lisboa Card), jež umožňuje volné vstupy, využití různých slev či cestování městskou hromadnou dopravou zdarma; zakoupit se dá téměř všude. 

Algarve
Název  230 km dlouhého jižního pobřeží Portugalska je zkomolenina arabského „Al Garbh“ (západní): tvoří ho dramatické útesy i překrásné pláže vyhledávané pro 1000 hodin slunečního svitu ročně. Atlantik je však zejména na jaře studený a ideální spíše pro jachting a surfing. Algarve má dvě geomorfologicky i klimaticky odlišné části. Východní Costa Windward a Leeward je teplejší a bezvětrná, s plážemi pozvolna sestupujícími do moře, západní Costa Vicentina má strmé útesy zejména mezi mysem Cabo de San Vicente (přírodní rezervace) a Sagres: na pláže se běžně sestupuje po schodech, ale i po žebříku. Vysoký příliv často malé pláže doslova „odřízne“, na to je třeba myslet zejména při návratu. Úžasný výhled je z Torre de Aspa (150 m n.m.) a také z útesu Cabo de Sao Vicente (za Římanů Promotorium Sacrum), nejjihozápadnějšího bodu Evropy, jemuž od 15. století dominuje nejsilnější evropský maják viditelný na 95 km. Sv. Vincent je patronem vína a mořeplavby (a také Lisabonu).

Braga
Město (100 tis. obyv.) založené Kelty pojmenovali roku 250 př.n.l. Římané „Bracara Augusta“ a bylo hlavním městem římské provincie Galie. Vystřídali se tu Vizigótové i Maurové, od roku 1040 bylo v rukou křesťanů a dnes se mu přezdívá „portugalský Řím“ dle množství barokních kostelů. Památky jsou mj. katedrála „Sé“ ze 12. stol. s prvky manuelské gotiky a východně od města svatyně Bom Jesús de Monte. V okolních vesnicích (Moncaa, Peňafiel, Ponte de Lima, Basta, Amarante a dalších) se lisuje z ještě nezralých hroznů „zelené víno“ (vinho verde).


Cabo da Roca 
Strmý „Skalnatý mys“ o výšce 150 m n.m. leží 18 km od Sintry a je nejzápadnějším bodem Evropy: v turistické informační kanceláři lze získat certifikát o jeho návštěvě. 


Cascais 
Rybářský přístav (33 tis. obyv.) a letovisko s plážemi Ribeira, Rainha a Guincho je rekreačním zázemím obyvatel Lisabonu, ideální zejména pro vyznavače windsurfingu. Zajímavosti jsou muzea, pevnost, zahrady a rybí trh. Kostel Igreja de Nossa Senhora da Assuncao má pěkné azulejos.


Coimbra
Středověké město (102 tis. obyv.) na řece Rio Mondego, s prestižní universitou z roku 1290, bylo od roku 1145 hlavním městem Portugalska po více než sto let. Zajímavosti jsou románské a gotické stavby, centrum zdobené azulejos, schody Rua Quebra Costas do „horního města“, Sé Velha (12. stol.) a Sé Nova (stará a nová katedrála), barokní Capela de Sao Miguel, Biblioteca Joanina (300 tis. svazků), gotický klášter Convento de Santa Clara-a-Velha, historické budovy univerzity, akvadukt a další. Nedaleko leží římské rozvaliny v Conimbriga a po řece se lze plavit vyhlídkovou lodí nebo na kajaku či kánoi.

Elvas
Hraniční městečko (23 tis. obyv.) pouhých 15 km od španělského města Badajoz se pyšní impozantním opevněním ze 17. století, jež je vynikající ukázkou portugalské vojenské architektury. Kromě mohutných hradeb ho chránilo několik valů, vodní příkopy, opevněné brány a více než sedm bašt: roku 1659 se tu úspěšně ubránilo 1000 Portugalců přesile 15000 Španělů. Zajímavosti jsou náměstí Praca da República, vojenské muzeum, hrad Castelo s cimbuřím (13.-15. stol.), kostel Igreja de Nossa Senhora da Assuncao s manuelským portálem, osmihranný kostel Igreja de Nossa Senhora da Consolacao s azulejos (17. stol.) a 6 km dlouhý akvadukt Da Amoreira (17. stol.).

Estoril
Přímořské letovisko (24 tis. obyv.) s palmami, promenádou a pláží Praia de Tamaria, kde je i bazén s mořskou vodou. Za II. světové války tu pobýval Graham Greene.


Évora
Nejzachovalejší portugalské středověké město (55 tis. obyv., světové kulturní dědictví UNESCO) s hradbami (3 km, 14. stol.) a universitou. Kelty vystřídali Římané, Vizigóti, Maurové a ve 12. století křesťané. Nejznámějšími památkami jsou katedrála Sé (14. stol., jedna z nejvýznamnějších portugalských gotických památek), palác vévodů z Cadavalu, zříceniny římského chrámu (jediná památka svého druhu v Portugalsku, zachováno 14 korintských sloupů), kostel Igreja de Sao Joao (sv. Jana Evangelisty, 15. stol., azulejos) s klášterem Convento dos Loios (dnes luxusní hotel), Igreja de Sao Francisco (16. stol.) v goticko-manuelském slohu a akvadukt Água de Prata ze 16. století, dlouhý 9 km. V okolí jsou megalitické stavby.


Fátima
Městečko (10 tis. obyv.) je nejznámějším poutním místem Portugalska, kam ročně míří šest milionů poutníků s vidinou, že se jim splní přání a stane se zázrak. Na místě, kde se dle legendy 13. května 1917 zjevila třem malým pasáčkům (Lúcii, Jacintě a Franciscovi) Panna Maria, stojí na rozlehlém náměstí bazilika s patnácti oltáři pro 9 tisíc věřících a kaple Capela das Aparicoes. Další bazilika je na dalším místě zjevení, u jeskyně Cova da Iria. Nejnovější je kostel Igreja da Santissima Trindade (Nejsvětější Trojice) na kruhovém půdorysu.


Faro
Největší město regionu Algarve, od roku 1756 jeho hlavní město (52 tis. obyv.). Mezinárodní letiště je vstupní branou na proslulé pláže, ale turisty přitahuje i národní park Ria Formosa (18,4 tis. ha, cca 1500